Askeri öğrenciler ‘radyasyondan koruyucu kumaş’ geliştirdi

Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri “Milli Kalkan Sodyum Pentaborat” projesi kapsamında radyasyondan koruyan kumaş geliştirdi

Bursa’da, Işıklar Askeri Hava Lisesinde bir grup öğrenci tarafından “Milli Kalkan Sodyum Pentaborat” adlı proje çerçevesinde, radyasyondan korunmaya yönelik kumaş geliştirildi.

Okulun son sınıf öğrencilerinden Tahsin Elmas, arkadaşları Seyit Alp Herdem ve Yaşar Harun Kıvrıl ile 1,5 yıl önce proje belirleme çalışmaları sırasında Türkiye’de kimyasal, biyolojik ve radyoaktif saldırılara karşı kullanılan koruyucu kıyafetleri incelediklerini ve bunların ithal edildiğini öğrendiklerini söyledi.

Bu kıyafetler için her yıl yurt dışına milyonlarca doların aktarıldığını gördüklerini vurgulayan Elmas, “Bunun üzerine, ‘Bir milli koruyucu kıyafet üretebilir miyiz’ fikriyle yola çıktık ve Hava Öğretmen Binbaşı Mustafa Şevik danışmanlığında proje çalışmalarına başladık” dedi.

‘Milli varlığımız heba olmakta’

Elmas, radyasyonun 21’inci yüzyılın en büyük sorunlarından biri olduğunu, bu nedenle buna çözüm bulmak için iyi bir çalışma dönemi geçirdiklerini anlattı. Türkiye’nin, dünyadaki bor rezervinin yüzde 72’ine sahip olduğunu dile getiren Elmas, “Boru sentezleyemediğimizden, özel bor türevi haline getiremediğimizden dolayı bu milli varlığımız heba olmakta. Hem kendi varlığımızı koruyup hem de bunu radyasyonda kullanmayı amaçladık” diye konuştu.

Özel bir bor türevi olan sodyum pentaboratı ülkede ilk defa sentezlediklerini anlatan Elmas, şunları kaydetti:

‘Kurşuna göre 2,5 kat hafif’

“Sodyum pentaborat kullanarak bir koruyucu kıyafet üretimi gerçekleştirdik. Ürettiğimiz kumaşı radyasyon testlerine tabi tuttuk. Test sonucunda, ürettiğimiz kumaşın yüzde 75 gibi oldukça yüksek bir oranda radyasyonu önlediğini fark ettik. Ayrıca gama testi neticesinde sodyum pentaborat miktarının artışına paralel bir şekilde kumaşın arkasına geçen gama radyasyonunun azaldığını fark ettik. 3 farklı enerjide de bu teyit edildi. Ayrıca ‘x’ ışını testinde de sodyum pentaboratla aynı değere sahip kurşun eş değeri belirlendi ve sodyum pentaboratın kurşuna göre 2,5 kat hafif olduğu ortaya konuldu. Bu neden önemli; şu anda günümüzde kurşun koruyucular kullanılmakta. Kurşun koruyucular oldukça ağır olduğundan dolayı hareketleri kısıtlamakta ve iş verimini düşürmekte. Yaptığımız sodyum pentaborat kumaş 5 kilogram ağırlığında olduğu için hem hareket kısıtlamasını önlüyor hem de iş verimini artırıyor. Bu kapsamda bu kumaşların ülkemizde her yerde kullanabileceğini düşünüyorum.”

Işıklar öğrencilerinin projesi ABD yolunda

Projenin geçen sene Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen okullar arası yarışmada kimya kategorisinde Türkiye birincisi seçildiğini, ayrıca yarışmanın en prestijli ödülü olan “Yılın Genç Araştırmacıları Ödülü”nü kazandıklarını ifade eden Elmas, mayısta ABD’de gerçekleştirilecek “Dünya Liselerarası Proje Yarışması”nda ülkeyi temsil edecekleri bilgisini verdi.

Elmas, elde ettikleri kumaşın özellikle hastane, nükleer santral, üniversitelerde radyasyon deneyi yapılan laboratuvarlarda ve askeri alanlarda nükleer saldırılara karşı korunmaya yönelik olarak kullanılabileceğini bildirdi.

Kumaşın ardından ‘kanopi’de de yarar sağladı

Kıvrıl ise projenin tüm insanlığı ilgilendiren ölçekte olduğunu vurguladı.

Pilotların, yüksek irtifada uçtukları için uzaydan gelen kozmik radyasyonlara maruz kaldığını ve onların pek çoğunun ölüm nedenlerinin başında kanserin geldiğini bildiren Kıvrıl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pilotların radyasyona maruz kalmasına engel olmak istedik. Bunun için de pilotların oturduğu yerin üst kısmındaki camı yani ‘kanopi’ dediğimiz kısmı sodyum pentaboratla kapladık. Daha sonra da bu kanopinin yapıldığı malzemenin içine sodyum pentaborat ekleyerek üretim çalışmaları gerçekleştirdik. Bunun ardından radyasyon testlerini yaptık. Ürettiğimiz kanopinin, gelen radyasyonların yüzde 49’unu, kapladığımız kanopinin ise yüzde 12’sini durdurduğunu gördük. Ayrıca ürettiğimiz kanopi örnekleri sadece bir santimetre kalınlığında ama normal uçaklarda kullanılan kanopiler 3 santimetre kalınlığında. Bunun kalınlığı arttığında engelleme miktarının daha da aratacağını düşünüyoruz. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Türkiye’nin En büyük Mobilya AVM’si “Mobiliyum” İnegöl’de Açılıyor

Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip Mobilya AVM’si, 10 Mayıs’ta, mobilya sektörünün kalbi İnegöl’de hizmete açılıyor. Türkiye’nin ilk ve tek Mobilya AVM’si olma özelliğini taşıyan Mobiliyum AVM, 225.000 m2 kapalı alanda, 200 yerli mobilya üreticisini tek bir çatı altında müşterileriyle buluşturacak.

“Üreticiler bir arada, hesaplı alışveriş burada” sloganıyla açılan Mobiliyum AVM, 365 gün, kolay, hızlı ve güvenli mobilya alışverişinin yapılabileceği önemli bir mobilya merkezi konumunda. Kaliteli ve seçkin mobilya markalarının bir arada olacağı Mobiliyum’da, hem perakende müşterisi hem de nihai tüketici için binlerce mobilya çeşidini bir arada bulma fırsatı olacak. Dev bir komplekste, tamamen kapalı ve konforlu bir alanda binlerce ürünü müşterileriyle buluşturan Mobiliyum, içerisinde barındırdığı otel, restoran ve kafe alanları, tasarım, ihracat ve turizm ofisleri ile mobilya alışverişlerine kolaylık ve keyif katacak.

“Bir Milyar dolar İhracat Hedefliyoruz”

Türkiye mobilya üretiminin % 50’sinin yapıldığı İnegöl’de, 100 milyon dolarlık maliyetle yapılandırılan Mobiliyum AVM, 160 ülkeye ihracatıyla ve 30.000 sektör çalışanıyla mobilya endüstrisinin kalbi olan İnegöl’ün”Dünyanın Mobilya Merkezi” olması yolundaki en ciddi yatırımlardan bir tanesi. Mobiliyum AVM’nin hem ihracat konusunda hem de Türkiye çapındaki mobilya ticareti konusunda, kolay ulaşılabilir ve nakliye masraflarının daha az maliyetli ve hızlı bir şekilde çözülebileceği bir konumda olduğunu söyleyen AVM Kurucu Başkanı Haluk Özbek konuyla ilgili şöyle konuştu; “Mobiliyum AVM’nin, işlerinde uzman üretici markaları, özgün ve güncel tasarımları sayesinde büyük bir üretici havuzundan özenle seçilmişlerdir. Burada yalnızca karlı değil, aynı zamanda güven içinde alışveriş yapmanın huzurunu yaşayacaksınız. Mobiliyum AVM üyesi mobilya markaları, alanlarından uzman 30 bin kişiden fazla çalışanı ile 160 ülkeye ihracat yapmaktadırlar. Şuanda ihracat hacmimiz 300 milyon dolardır. Mobiliyum AVM’nin hayata geçmesiyle de 1 Miyar Dolar ihracat hedefliyoruz. Sizleri bu keyifli mekânda ağırlamaktan mutluluk duyacağız.”

Almanya’daki mobilya fuarına Türkiye’den 121 firma katıldı

Almanya’nın Köln kentinde açılan mobilya üretimi ve ahşap işçiliği fuarı İnterzum’a bu yıl Türkiye’den 121 firma katıldı.

Yaklaşık 60 ülkeden bin 400 firmanın katıldığı ve sektöründe dünyanın en büyük fuarı olan İnterzum, 8 Mayıs akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

Fuarda yer alan Türk firmalarının temsilcileri, Türkiye’nin bu sektörde dünyada söz sahibi ülke konumunda olduğunu belirterek, gelecekte dünya lideri olma yolunda ilerlediklerini söyledi.

Uluslararası fuarcılık hizmeti sunan iş kadını Derya Işık, “Türk firmalarının son yıllarda bu fuara olan ilgisi artıyor. Bunun nedeni Türkiye’nin bu sektörde güçlü ve öncü olması. Globalleşen dünyada Türkiye’nin liderliğini sürdürmesi ve katılan firmaların artmasını bekliyoruz” dedi.

Fuarda temsil edilen firmalardan birinin ihracat müdürü olan Murat Desabah da özellikle ihracata ağırlık verdiklerini belirterek, “Avrupa, Doğu Bloku ülkeleri, Rusya, Ukrayna gibi ülkeler bizim ana pazarlarımız. Türkiye bu pazarın içinde çok büyük bir paya sahip çünkü 80 milyonluk bir nüfus var ve bunun gerek üretim gerekse satışta getirdiği bir güç var” diye konuştu.

Firma sahibi Emre Kisbu ise Türkiye’nin kaliteden ödün vermediği için iyi yerlere geleceğini, sektörün biraz daha devlet desteği ile daha ileri gidebileceğini belirtti.

Bir başka Türk firmasının yöneticisi Erkan Tapar da “Fuarda dünya piyasasında gittikçe yükselen bir sektörün temsilcileri bulunuyor. Türkiye gerek işçiliğin ucuz olması, gerek malzeme kalitesi ile diğer ülkelerden ayrılıyor. Sektörde Çin’in lider olmasına rağmen Türkiye olumlu yönde yükseliyor. Bunun sebebi ise kalite. Bu kalite de devam edecek çünkü Türkiye’de artık ihracata çok önem veriliyor” ifadesini kullandı.